Orlęta Lwowskie
144BDH Drzewa im. Olgi i Andrzeja Małkowskich

Orlęta Lwowskie

 

 

 

 

Pytania do biegu na chustę z drzewkiem:

1. Kim są Orlęta Lwowskie

2. Ile lat miał najmłodszy uczestnik walk?

3. Lwów jako jedyne miasto w Polsce został udekorowany 11 listopada 1920 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego orderem…

4. Obrońcy Lwowa zdobywali broń stopniowo, skąd?

5. Jak nazywał się trzynastoletni obrońca Lwowa który został odznaczony Orderem Virtuti Militari?

6. Kiedy rozpoczęła się obrona Lwowa przed nacjonalistami ukraińskimi (Ukraińcami)?

7. Podaj Imię i Nazwisko trzech obrońców Lwowa.

8.

8a. Co to jest?

8b. Co oznacza napis na błękitnej i czerwonej wstędze?

8c. Co Jest zawieszone na wstążce pod tarczą, na skrzyżowaniu dwóch gałązek wawrzynu?

 

 

 

 

 

 

 

Antoni Petrykiewicz

Antoś Petrykiewicz

(ur. 1905, zm. 16 stycznia 1919 we Lwowie) – polski uczeń, jeden z Orląt Lwowskich, uczestnik walk w obronie Lwowa w 1918, najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari.

Antoni Petrykiewicz był uczniem drugiej klasy gimnazjum lwowskiego. Od początków listopada 1918 brał udział w ciężkich walkach o Lwów z Ukraińcami. Walczył w oddziale "Straceńców" późniejszego generała Romana Abrahama. Został ciężko ranny broniąc "Reduty Śmierci" ("Góry Stracenia") na Persenkówce. Zmarł w szpitalu na Politechnice Lwowskiej 16 stycznia 1919. Naczelnik Józef Piłsudski nadał mu pośmiertnie Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari i pozostaje on do dzisiaj najmłodszym kawalerem tego orderu.

Generał Roman Abraham w jednej ze swych prac tak pisze: ".....w moim oddziale Góry Stracenia walczył od pierwszych dni listopada uczeń II kl. gimnazjum, ś.p. Antoni Petrykiewicz, w wieku lat 13. W walce był nieustępliwy. Ciężko ranny pod Persenkówką 23 grudnia 1918 r. , zmarł z ran w szpitalu na Politechnice. Za osobistą odwagę odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari. Był to najmłodszy w całej armii kawaler tego najwyższego odznaczenia wojennego...."

Fragment nagrobka z Cmentarza Orląt Lwowskich: " szer. Petrykiewicz Antoni, lat 13, uczeń II klasy gimnazjum V z odcinka III Góra Stracenia, ranny 23.XII. na Persenkówce, †16 I 1919 r, kawaler Virtuti Militari, 3 krz. wal., odznaką rycerzy śmierci, odz. III odc. Orlęta"

Antoni Petrykiewicz został pochowany w katakumbach na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

 

Jurek Bitschan

Urodzony 29 listopada 1904 w Piaskach k. Sosnowca, zmarł 21 listopada 1918) – jeden z najmłodszych obrońców Lwowa.

Miał 14 lat, gdy w 1918 zginął od dwóch eksplodujących ukraińskich pocisków na cmentarzu Łyczakowskim, przy odsieczy Lwowa. Począwszy od wieczora 20 listopada aż do rana 21 listopada stał bez przerwy na posterunku, a przez ostatnie godziny swego życia walczył, ostrzeliwany przez nieprzyjaciela. Jego matka Aleksandra Zagórska p. v. Bitschan walczyła w tym czasie na innym odcinku jako komendantka Ochotniczej Legii Kobiet.

Pochowany w katakumbach na Cmentarzu Obrońców Lwowa

Jego pamięci powstała popularna w okresie międzywojennym "Ballada o Jurku Bitschanie" do słów poetki Anny Fischerówny, która poświęciła mu wiersz zatytułowany

"Jurek Bitschan", w którym pisała:

 

Mamo najdroższa bądź zdrowa

Do braci idę w bój

Twoje uczyły mnie słowa

Nauczył przykład Twój...

 

Tadzio Jabłoński

Miał 14 lat. On też uciekł z domu, by dołączyć do obrońców Lwowa. Bił się jak bohater. Szedł zawsze w pierwszym szeregu, nawet bez rozkazu, gdyż jak mówił kolegom, "chciałby być jak najbliżej mamy", która została w części miasta zajętej przez Ukraińców. Już nigdy jej nie zobaczył na ziemi. Zginął od kuli 18 listopada 1918.

 

Piosenka "Orlątko"

Wiersze o Orlętach Lwowskich

Wymagania na sprawność:

Miglanc - dla harcerzy

Batiar - dla harcerzy starszych

  Free joomla themes, professional web hosting.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości